Rybářské navijáky
Vyberte si rybářský naviják přesně na míru vašich potřeb. U nás najdete širokou nabídku navijáků, která uspokojí všechny, od začátečníků až po ty nejnáročnější rybáře. Pokud byste si s výběrem nového navijáku na prut nevěděli rady, můžete se na nás obrátit buďto osobně na naší kamenné prodejně v Plzni nebo na tel. čísle +420 377 320 322.
Při nákupu nad 1500 Kč získáte dopravu zdarma.
- Kaprové
- Přívlačové navijáky
- Feederové a na plavanou
- Sumcové a mořské navijáky
- Na dírky
- S přední brzdou
- S volnoběžnou brzdou
- Náhradní cívky
Nejprodávanější
Nový velkokapacitní naviják od firmy Daiwa.
Naviják Prorex MQ nabízí optimální navíjecí sílu a lehké a odolné tělo díky LT designu.
Tyto poutavé nové navijáky EOS se ukázaly jako neuvěřitelně populární a skutečně spolehlivé od svého uvedení na trh dříve v 2013.
Jak se liší brzdy u navijáků
V našem sortimentu naleznete prověřené modely rybářských navijáků, které si vás získají jak svým plynulým a lehkým chodem, tak i kvalitní brzdou, která nepotrhá žádný vlasec. Vybrat si u nás můžete z rozsáhlé nabídky různých typů navijáků od osvědčených značek.
Pokud jste v rybářském koníčku/sportu nováčky, a jde vám z roztodivných druhů navijáků hlava kolem a zatím se přikláníte k tomu červenému, protože je červený, připravili jsme pro vás přehled, který vám pomůže, se ve světě navijáků zorientovat a vybrat ten správný, který bude přesně vyhovovat vašemu rybářskému stylu.
Základní rozdělení navijáků by se dalo určit podle typu brzdy, která primárně slouží k tomu, abyste mohli korigovat odpor, při kterém se z navijáku začne odvíjet vlasec, a tím předešli jeho přetržení, když ryba bojující o svobodu udělá náhlý a silný výpad. Brzda navijáku při správném nastavení buďto výpad udrží, aniž by došlo k utržení vlasce, anebo když je ryba silnější, brzda povolí a ryba si tak říkajíc začne brát, vlasec se vám odvíjí přes brzdu a naviják vydává charakteristický cvakavý zvuk a vy víte, že máte na háčku pořádného macka. Tomu odvíjení přes brzdu se říká jízda a je to rajská hudba pro ucho každého rybáře. S dobře vyladěnou kombinací navijáku a prutu a správně nastavenou brzdou budete schopní i s relativně tenkými vlasci zdolávat velké ryby, Pokud naopak brzdu nastavíte nevhodně, bude se vám vlasec pořád trhat a celé rybaření skončí pocuchanými nervy.
Typy brzdy máme dva, od nich se pak odvíjí i další druhy, ale jsou většinou nějakým doplňkem dvou základních. Můžete mít buď naviják s přední brzdou, kde je brzda jak se dá tušit vpředu. Pomocí kolečka vpředu utahujete či povolujete intenzitu brzdy v závislosti na tom, jaké ryby lovíte, jak silný vlasec používáte a také jak vám to vyhovuje. U tohoto typu brzdy je nutné více myslet na to, abyste po odložení prutu do vidliček nebo stojanu nastavili intenzitu brzdy na správnou hodnotu. Než začnete rybu, která vám zabrala zdolávat, je nutné si brzdu přitáhnout několikerým otočením kolečka na potřebnou mez. Oblíbenou vychytávkou u navijáků s přední brzdou je rychlobrzda označená QD, která vám umožní pohodlnější úpravu utažení brzdy. Rozdíl tkví v tom, že to co na obyčejné přední brzdě utáhnete několika otáčkami, na rychlobrzdě utáhnete zlomkem jediné otáčky.
Pokud máte pocit, že byste na nastavení intenzity zapomínali, můžete zvážit možnost pořídit si naviják s volnoběžnou brzdou. Jedná se o naviják s doplňkovým brzdným systémem k přední brzdě, který najdete v zadní části navijáku. Citlivost nastavíte otočným koncem a samotnou brzdu pak aktivujete páčkou za držákem navijáku. Touto páčkou je možné volnoběžnou brzdu i manuálně deaktivovat, ale v případě souboje se naviják přepne na přední brzdu automaticky, pouhým pootočením kličky navijáku. V praxi pak máte přední brzdu nastavenou na souboj a zadní volnoběžnou připravenou na záběr, tak aby se ryba po záseku mohla rozjet a nevytrhla vám pruty ze stojanu. To se může hodit hlavně v situacích, kdy se svým prutům nemůžete na 100% věnovat, jako když s sebou vezmete na ryby děti nebo si prostě chcete užít klid a pohodu u vody s pivem v ruce.
Druhým typem brzdy na navijáku je zadní brzda, která, jak se dá opět tušit, je vzadu. Zadní brzda se používaná u některých feederových, plavačkových nebo přívlačových navijáků. Objevuje se hlavně u menších modelů, protože nemívá tak velkou brzdnou sílu. V principu funguje velmi podobně jako brzda přední, jen nastavovací kolečko nalezneme v zadní části. Některé typy jsou pak doplněny takzvanou bojovou brzdou, která se nachází u zadní brzdy a je podobně jako volnoběžná brzda doplňkovou brzdou, u které si navolíte jinou sílu než u primární zadní brzdy a během zdolávání pak můžete dle situace různě přepínat mezi předem nastavenými režimy, aniž byste museli otáčet nastavovacím kolečkem. Je třeba říci, že díky postupnému vývoji a zkvalitňování předních brzd je tento druh brzdy poslední dobou na ústupu, ale to neznamená, že se nenajdou zarytí zastánci zadní brzdy.
O jednom ani druhém typu navijákové brzdy se nedá říci, že by byl lepší nebo horší než ten druhý, záleží čistě na preferencích konkrétního rybáře.
Další důležitým prvkem pro rozřazení navijáků je jejich velikost, která je označena číslem. V našem obchodě nabízíme navijáky s kapacitou cívky od 700 do 12000, kde platí, že čím vyšší číslo, tím větší a těžší naviják. Ovšem neznamená to čím větší, tím lepší, vždy musíte přemýšlet nad tím, na co naviják použijete, především s jakým prutem, protože prut a naviják spolu musí ladit. Pokud byste na lehoučký přívlačový prut připevnil naviják vhodný třeba na prut kaprový, vznikne vám neohrabaná sestava, která vás bude spíš štvát, než aby vám dopřála čistou radost z rybolovu. Stejným způsobem je třeba přemýšlet i nad různými hloubkami cívek na vlasec. Je zbytečné mít na navijáku cívku na 600 metrů vlasce, když chodím rybařit na řeku, kde nahazuji maximálně 50 metrů. A pozor, cívky není možné měnit mezi různými navijáky, musíte mít správnou značku a typ.
Dalším důležitým parametrem při výběru navijáku je převodový poměr, tedy kolik otoček vlasce na cívce navinete na jedno otočení kličkou. Na příklad poměr 5:1 znamená, že na jedno otočení kličkou o 360° se mi na cívku vlasec obtočí 5x. Vyšší převodové poměry vám umožní k sobě rychleji stáhnout nástrahu, nižší převodový poměr vám umožní delší nához a jemnější práci s nástrahou.
Jak jednoduše vybrat naviják
Pokud jste milovníky lovu velkých ryb, určitě oceníte mořské navijáky, multiplikátory a sumcové navijáky. V boji s opravdu vytrvalými kousky jsou skvělou volbou navijáky s bojovou brzdou. Pro příznivce muškaření máme muškařské navijáky, se kterými lze taktéž ulovit pstruhy větších rozměrů.
Feederové navijáky využijete při lovu na položenou, a to zejména při lovu českých sladkovnodních ryb menších a středních rozměrů.
Na lov menších ryb vám dobře poslouží navijáky se zadní brzdou. Najdete u nás také navijáky s přední brzdou, které jsou u rybolovu nejběžnějším a velmi oblíbeným typem, navijáky s volnoběžnou brzdou a přívlačové navijáky. K lovu kaprů máme speciální kaprové navijáky.
Jestliže vám při lovu ryb vyhovuje spíše zimní období, určitě se podívejte na naše navijáky na dírky. Speciálně k zimnímu rybolovu nabízíme také pruty na dírky.
Jestli máte stále pocit, že v tom stále trochu plavete, neváhejte nás kontaktovat, rádi vám poradíme s výběrem nejen toho správného navijáku tak, aby vaše rybaření šlo co možná hladce a zamilovali jste si ho, přinejmenším tak, jako ho milujeme my.
A nezapomeňte, že na našem e-shopu získáte kompletní rybářské potřeby pro úspěšný lov. Kromě navijáků u nás naleznete široký výběr rybářských prutů pro každý druh rybolovu. Chutné krmení pro nalákání ryb na správné místo i k nalákání na háček. Nástrahy, kterým neodolá žádný dravec. Hlásiče, díky kterým vám neunikne už žádný záběr, i když se u vody hluboce zamyslíte. A v neposlední řadě podběráky a nástroje na péči o váš úlovek, aby ryba, ponížená prohrou v souboji, měla při své krátkém pobytu na souši co největší pohodlí.